WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OLSZTY...

Social media od kuchni

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
Trzy Lokalne Grupy Działania rozpoczęły wspólne działania na rzecz aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich. Jednym z nich była trzydniowa konferencja poświęcona efektywnemu działaniu w social mediach.

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki, Lider w Ego i Południowa Warmia – to trzy Lokalne Grupy Działania, które podjęły współpracę, by jeszcze efektywniej wspierać rozwój regionu. Wspólny projekt nosi tytuł „Widzę Więc Wiem”. „Chodzi o to, żebyśmy aktywizowali mieszkańców naszych obszarów wiejskich w różny sposób, w tym również żeby oni, jako przedstawiciele partnerstwa trójsektorowego, które rozwijamy, mogli również kreować się w tych mediach” – wyjaśnia Ilona Grabowska, kierownik biura stowarzyszenia Krainy Drwęcy i Pasłęki.

Jednym z działań objętych projektem była organizacja konferencji poświęconej działalności w mediach społecznościowych. „Dowiedzieliśmy się, że poziom wiedzy, jeśli chodzi o wykorzystanie mediów społecznościowych jest bardzo różny, więc żeby podnieść tę naszą świadomość, ten nasz poziom wiedzy i to, jak możemy w tych mediach społecznościowych organizować naszą pracę, pokazywać to, co my robimy, żeby ludziom się żyło dobrze, chodzi nam przede wszystkim o to” – mówi Ula Bartochowska z LGD „Lider w Ego”. „Okazuje się, że wymaga to wiedzy i to na różnym poziomie, na poziomie takim czysto technicznym, ale też na tym poziomie dotyczącym tego, co możemy dodatkowo osiągnąć” – dodaje Tomasz Piłat z LGD „Południowa Warmia”.

Szkolenie objęło m.in. sposób tworzenia ciekawych wpisów, a także cieszących się coraz większą popularnością „rolek”, czyli krótkich i dynamicznych filmików. „Dzisiaj rzadko kiedy idziemy do Google'a, a już w ogóle generalnie nie kupujemy gazet, więc jeżeli tam są odbiorcy, jeżeli tam są mieszkańcy, to zdecydowanie warto być tam ze swoją informacją, szczególnie, że Lokalne Grupy Działania mają mnóstwo wartościowych informacji” – podkreśla Sylwia Dębowska-Lenart, właścicielka agencji reklamowej Lenart Interactive.

W trzydniowej konferencji udział wzięli nie tylko przedstawiciele Lokalnych Grup Działania, ale również instytucji kultury, urzędów, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy. „Na pewno wiemy już, jak bardziej dotrzeć do ludzi, żeby ta oferta nasza była ciekawsza, żebyśmy mieli większą ilość odbiorców” – mówi Anna Czubnowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie. „Często odbierałam social media jako coś złego, jako coś, co odbiera nam dużo czasu, to są takie sidła, w które często wpadamy, a po tych paru godzinach już widzę, że to jest świetny środek promujący” – przyznaje Dorota Pawełczyk z Urzędu Gminy w Łukcie.

Szkolenie dotyczące social media to tylko jeden element. W projekcie współpracy przewidziano działania wspólne oraz indywidualne poszczególnych LGD. Są wśród nich m.in. rajdy rowerowe, spływ kajakowy, wyjazd aktywizująco-integracyjny dla mieszkańców oraz przewodnik szlaku kajakowego, filmy promocyjne gmin. Łączna wartość projektu to prawie milion złotych. Koordynatorem jest LGD „Południowa Warmia”.