WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OLSZTY...

W krainie bajek warto mieć towarzysza!

MZPiTU W OLSZTYNIE
Dzieci zawsze kochały bajki. Opowiadane, czytane, oglądane. Ale czy podróż po bajkowym świecie jest dla nich zawsze bezpieczna?

Za górami, za lasami, dawno, dawno temu… Od pradawnych czasów dorośli opowiadali je dzieciom, bo bajki to jeden z najstarszych przekazów. To, co odróżniało je od zwykłych opowieści, to morał. Dziś również dzieci chętnie ich słuchają, choć coraz częściej – wolą oglądać.

O niesłabnącej popularności bajek świadczyć może ilość prac nadesłanych na konkurs plastyczny zorganizowany przez olsztyńskie Stowarzyszenie „Bajka” na plakat jedenastych Światowych Dni Bajki. „Bajki niosą niezwykle istotny przekaz – wszystko to, co się dzieje w życiu, czyli zwycięstwo dobra nad złem i podstawowe zasady funkcjonowania w życiu człowieka, współpraca międzyludzka, pomoc wzajemna, przesłanie samych dobrych rzeczy” - podkreśla Maria Baranowska, prezes Stowarzyszenia „Bajka”.

Bywa jednak i tak, że w bajkach oglądanych przez dzieci pojawiają się treści, których my, dorośli, wcale nie chcielibyśmy dzieciom przekazywać. Dlatego dzieci, zwłaszcza najmłodsze, powinny wchodzić w świat bajek razem z rodzicami – po to, by móc je zrozumieć i odróżnić wartości, które są w nich przekazywane. „Małe dziecko jeszcze nie jest w stanie do końca rozróżnić, co jest prawdą, a co fałszem. Dziecko utożsamia się z tym światem i z tym bohaterem, on jest tym bohaterem. Bardzo często dzieci przenoszą na nasze życie codzienne to, co się działo, co widziały w tej bajce” - zauważa Anna Filipczuk, dyrektor przedszkola „Beścik” w Olsztynie.

Dlatego mimo że cudowny świat bajek rozwija wyobraźnię najmłodszych, rodzice powinni im towarzyszyć w podróży przez bajkową krainę. By mogły zrozumieć to, co widzą, odróżnić dobro od zła i by morał pomógł im wynieść z bajkowego świata jak najlepsze wartości