WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OLSZTY...

Maria Mierzejewska

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Maria Mierzejewska urodziła się na Litwie. Na Warmię trafiła po wojnie. To artystka, której prace pokazywano w wielu miastach Polski.

Maria Mierzejewska urodziła się 15 sierpnia 1944 roku w Święcianach na Litwie jako córka Jadwigi z domu Siemaszko i Edmunda Jarzynowskich. Miała dwie siostry. Z opowieści rodziców  i dziadków pamięta wojnę domową w Rosji w latach 1917 - 1922.

Dziadkowie Marii ze strony mamy do Polski wrócili w 1922 roku. Dziadków ze strony taty z miejscowości Perweniszki przesiedlono do Matyt nad Jeziorakiem. Pani Maria do tej pory wspomina łaźnię nad jeziorem, która była centrum życia towarzyskiego. Pod koniec lat 50. dziadek Marii Mierzejewskiej został rozkułaczony i stracił niemal całe gospodarstwo, a część dobytku doszczętnie zniszczono.

Maria Mierzejewska do Olsztyna trafiła w 1945 roku. Zamieszkała w poniemieckim mieszkaniu na Zatorzu, przy ul. Żeromskiego. Zaczęła naukę w Państwowej Szkole Ćwiczeń w Olsztynie i kontynuowała ją w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Olsztynie. Ukończyła studium nauczycielskie, studia filologiczne i podyplomowe studia muzeologiczne oraz uzyskała uprawnienia do wykonywania zawodu projektanta i artysty – plastyka w dziedzinie wystawiennictwa i współczesnych dzieł sztuki.

Przez 25 lat mieszkała w Orońsku, gdzie pracowała w Centrum Rzeźby Polskiej. Jest autorką wystaw indywidualnych, m. in. wystawy „Figury i przedmioty” prezentowanej m. in. w Krakowie, Puławach, Szczecinie i Olsztynie. Po powrocie z Orońska do Olsztyna zajęła się także projektowaniem ubrań. Kolekcja mody Marii Jolanty Mierzejewskiej, na którą składa się ponad tysiąc wzorów ubrań lnianych, była prezentowana w wielu polskich miastach.

Maria Mierzejewska to jedna z bohaterek Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur. Zobacz, jak sama opowiada o swoim życiu.