WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OLSZTY...

90 lat Cechu Rzemiosł Różnych w Biskupcu

IZBA RZEMIOSŁA
Cech Rzemiosł Różnych w Biskupcu świętuje w tym roku 90-lecie działalności. Z jego pomocy korzysta wiele firm, m.in. salony fryzjerskie czy warsztaty samochodowe.

Na biskupieckim rynku nie brakuje firm z wieloletnim stażem. Duża część z nich zdecydowała się na współpracę z lokalnym Cechem Rzemiosł Różnych. „Jestem w Cechu od 15 lat. Bardzo chciałam zdać egzamin mistrzowski, co mi się udało. Chciałam być jak moja szefowa, chciałam szkolić” – mówi Ewa Adamowicz, właścicielka studia fryzjerskiego „Adamowicz i Uczniowie”. „Prowadzę firmę od 25 lat. Współpracę z Cechem nawiązaliśmy ponad 20 lat temu” – wspomina Ferdynand Pietkiewicz, właściciel firmy „Auto Technika”.

Sam Cech w 2023 roku świętuje swoje 90-lecie. Zrzesza prężnie działające zakłady pracy, rzemieślników i przedsiębiorców. Należą do nich m.in. salony fryzjerskie, warsztaty samochodowe i tapicerskie, czy elektrycy. „Piekarz, hydraulik, murarz, stolarz, to takie najbardziej popularne u nas zakłady” – wymienia Tadeusz Kobus, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Biskupcu.

Głównym zadaniem Cechu jest pomoc w organizacji miejsc pracy dla osób odbywających praktyki zawodowe. „Nasza kierowniczka robi całą dokumentację dotyczącą tego, czyli rejestracja umów w OHP, potem refundacja, wszystkie rzeczy związane ze szkoleniem młodzieży” – mówi Tadeusz Kobus. „Cech Rzemiosł daje dużą możliwość dla młodzieży. Do dnia dzisiejszego wyszkoliliśmy około 50 uczniów, większość z nich pracuje w branży zawodowej, czyli jako mechanicy. Niektórzy z nich poszli dalej, porozwijali się, otworzyli własne zakłady mechaniczne, samochodowe” – dodaje Ferdynand Pietkiewicz.

Cech promuje również danych przedsiębiorców, a sama przynależność do niego jest potwierdzeniem kunsztu zawodowego, doświadczenia i kwalifikacji rzemieślnika. „Teraz zbliżyła się ta rocznica obchodów 90-lecia naszego Cechu, także chcemy świętować, chcemy pokazać w mieście, że jesteśmy, że funkcjonujemy, zapraszamy do współpracy nowopowstające zakłady. Chcemy, żeby następne pokolenia to przejmowały, żeby trwało to rzemiosło na następne dziesięciolecia” – podkreśla Tadeusz Kobus.

Cech Rzemiosł Różnych w Biskupcu jest członkiem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Jego siedzibę znaleźć możemy przy ulicy Niepodległości 4A.